Turystyka Łodzi

Co warto zobaczyć w Łodzi

Miasto, które słynęło niegdyś z wielkich fabryk, dziś pretenduje do miana jednego z najbardziej kreatywnych miejsc w Polsce. Ta kreatywność widoczna jest we wszystkich przejawach życia w naszym mieście. Przekonaj się sam!

800px-Ulica_Piotrkowska_in_Lodz

Ulica Piotrkowska jest reprezentacyjną ulicą Łodzi. Jedna z najdłuższych handlowych ulic Europy ma długość ok. 4,2 km i biegnie południkowo w linii prostej, pomiędzy Placem Wolności a Placem Niepodległości. Ulica ta stanowiła od samego początku oś centralną, wokół której rozbudowywało się miasto, a jej rozwój spontanicznie nadał obecny kształt jego centrum. Początkowo ulica stanowiła głównie trakt komunikacyjny, jednak z czasem zamieniła się ona w „wizytówkę miasta”, centrum rozrywki i handlu, gdzie koncentrowało się całe życie rozrastającej się aglomeracji przemysłowej. Obecnie wzdłuż najdłuższego deptaka w Polsce, oprócz sklepów można odwiedzić ok. 100 pubów i restauracji. W sezonie letnim kolorowe ogródki gastronomiczne zachęcają do odpoczynku. Po ulicy można przejechać się rikszą lub „trambusem” i zobaczyć pomniki, np. Trzech Fabrykantów, Ławeczkę J. Tuwima czy Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci – 12 859 kostek z wygrawerowanymi nazwiskami. Zwiedzając „Pietrynę” można przyjrzeć się fasadom pięknych kamienic.

pobraneMuzeum Kamyślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta. Jako jeden z pierwszych odcinków miejskiej kanalizacji, został zaprojektowany przez brytyjskiego inżyniera Williama H. Lindleya. Korytarzem kanału, wykonanym z czerwonej cegły można obejść Plac Wolności pod ziemią – ma on ponad 142 m dlugości, jest wysoki na 178 cm i szeroki na ok. 1,5m. Dzisiejszy wystrój „Dętki” oparty jest na prezentacji archiwalnych fotografii i dokumentów dotyczących budowy łódzkich kanałów.nału „Dętka” to podziemny, owalny zbiornik na wodę, wybudowany w 1926

Ksiezy_Mlyn_2

„Księży Młyn” – rozległa dzielnica, która przetrwała w sposób niemal kompletny z okresu rozkwitu przemysłowej Łodzi. W XIX w. Karol W. Scheibler – jeden z największych łódzkich fabrykantów wybudował zespół fabryczno-mieszkalny, rodzaj miasta w mieście. Jego układ urbanistyczny i architektura wzorowane były na angielskich osadach przemysłowych. Na Księży Młyn składają się planowo rozmieszczone i jednolite architektonicznie budynki fabryczne, osiedle mieszkaniowe, rezydencje właścicieli i wille dyrektorskie z ogrodami, a także ulice i bocznice kolejowe, szkoła, dwa szpitale, remiza straży ogniowej, gazownia i klub fabryczny. Kwartał znajduje się między ul. Tymienieckiego, Przędzalnianą, Fabryczną, Kilińskiego

4b172922cde2a_o

Budynek jest przykładem architektury klasycystycznej. Został wybudowany początkowo na planie litery U, z elewacja frontową od strony ul. Piotrkowskiej. W późniejszym okresie zostało dobudowane skrzydło wschodnie, tworząc zamknięty dziedziniec. Fabrykę otynkowano i pomalowano na biało, stąd jej zwyczajowa nazwa – Biała Fabryka. Nad całością góruje zdobna wieża oraz najstarszy w Łodzi komin fabryczny.

269145 Nowa przestrzeń Muzeum Sztuki ms² zajmuje zabytkowy budynek XIX-wiecznej tkalni. ms² jest przede wszystkim miejscem eksperymentalnej pracy z Kolekcją sztuki XX i XXI wieku. Unikatowe zbiory Muzeum prezentowane są tu w niekonwencjonalny sposób: zamiast chronologicznego wykładu na temat rozwoju sztuki, z dzieł reprezentujących różne okresy i kierunki zostaje stworzona opowieść dotykająca tematów i wątków istotnych dla współczesnego odbiorcy. Stała ekspozycja jest przy tym „dziełem w procesie”, podlega ciągłym zmianom, a do jej przekształcania zapraszani są kuratorzy gościnni oraz sami artyści. ms² to ponadto wystawy czasowe, warsztaty, wykłady, spotkania z artystami i projekcje filmowe. W budynku mieści się też mała litera cafe oraz księgarnia artystyczna – mała litera art.